Hava Temizleyici Cihazların Tipleri


Hava Temizleyici Cihazların Tipleri

Hava temizleyiciler dört farklı sistem prensinde çalışmaktadır.

1. Mekanik filtreli cihazlar
2. Elektrostatik filtreli cihazlar
3. Elektrostatik tortulaştırı cihazlar
4. İyonize edici cihazlar

Bu cihazları kısaca açıklıyıcak olursak;

1) Mekanik Filtreli Sistemler : Köpük veya Fiber tipi bu filtreler havadaki partikülleri süzerek elimine ederler. Bu tür cihazlar elektronik bir kısım içermezler ve bu tip filtrelerin etkinlikleri kullanımla azalmaz. Havada bulunan solunabilir partikülleri tutma verimliliği standard fırın filtrelerindeki gibi %2 den HEPA filtreli olanlara yani %99.99 etkinliğe kadar yayılmıştır.

2) Elektrostatik Filtreler : Süzgeç filtreler veya Plastik fiber filtreler ile statik elektrik şarjına yerleştirilmiştir veya hava çıkışıyla statik elektrik şarjı sağlayan cihazlardır. Bu statik elektrik şarjı partikülleri filtreden geçiriyormuş gibi çekerek tutar. RSP etkinliği sahası %7 den %97’ye kadardır.

3) Elektrostatik Tortulaştırıcı Metodu : Bu sistemler iki kademe içerir. İlk kademe bir yüksek gerilim noktası veya bir kablo tarafından hava iyonize edilir, böylece partiküller yüklü duruma gelir. İkinci kademede hava yüklü metal plakaların arasından yüksek gerilim alanından geçer, böylecek yüklü partiküller çekilerek havadan arındırılır.

4) İyonize Ediciler : Bu tür sistemlerde havayı iyonize ederek partikülleri elektrik yüklü hale getirrerek temizler, fakat elektostatik tortuklaştırıcı tiplerdeki gibi ikinci kademe kollektör plakaları içermez. Yüklü partiküller havadan ayrılarak ilk yüklü yüzeye yapışırlar, bu olay aynen bir buvarı cilalamaya benzer. Doğal olarak bu durum bir kirlenme problemi ve ayrıca partiküllerin statik yüklerini kaybetme olasılığı sonucuyla, onların tekrar havaya karışma riskini ortaya çıkartır. Bu türdeki cihazlar için kaydedilmiş bir RSP verisi yoktur. Ek olarak bu tip cihazlar bazen emniyetsiz seviyelerde ozon üreetimine sebep olmaktadır.

Konu ve cihazlar hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizdeki diğer makalelere bakabilir veya bizleri arayabilirsiniz.

0850 840 13 66
0530 320 06 66

Hava Temizleyici Cihazların Tipleri