Alerji Çeşitleri


Alerji Çeşitleri

ALERJİLER

Alerjiler dünyada toplumun 4/1’ini ilgilendiren bağışıklık sisteminin aşırı tepki vermesiyle ortaya çıkan bir tablodur. Alerjiler bütün dünyada son 50 yılda artış göstermektedir. Özellikle sanayileşmiş ülkelerde eski yıllara göre bir artış söz konusu olmuştur. Ancak 2000’li yıllardan itibaren sanayi ülkelerinde de gelişmiş ülkelerde de bu artış düzlüğe varmış oranda artış durmuştur. Ancak gelişmekte olan ülkelerde bir zaman farkıyla aynı seyri izlemektedir.

Özellikle Afrika ülkelerinde alerji oranları çok düşükken sanayileşmenin artması ve batılı yaşam tarzının kabulü ve uygulanmasından sonra alerjilerde artış ortaya çıkmıştır. Dünyada farklı toplumlarda alerjilerin görülme oranları da farklıdır. Genel olarak bütün dünyada toplumun %25 ila % 20’sini ilgilendirirken enteresan bir şekilde İngilizce konuşulan ülkelerde İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda gibi hastalığın daha sık olduğu görülmektedir. Bunun lisanla bir ilişkisi olmayıp sadece toplumsal ve sanayi olarak gelişmenin etkisi olduğu söylenmektedir.

Özellikle az spor yapma, az hareket etme, kapalı alanda yaşayarak kapalı alanda ürettiğimiz çeşitli gazlar ve kimyasallara temas ediyor olmamız, yiyeceklerin uzun süre dayanabilmesi için içine kattığımız çeşitli kimyasallar neticesinde tabii yaşam dışına çıktıkça vücudunda tepkisi artmakta ve alerjileri bu toplumlarda daha yüksek bulmaktayız.

-Süt Alerjisi

-Polen Alerjisi

-Antibiyotik Alerjileri

-Güneş Alerjisi

-Bahar Alerjisi

-Buğday Alerjisi

-Penisilin Alerjisi

Önümüzdeki günlerde alerji çeşitlerinin tek tek açıklandığı yazılarımız gelicektir daha fazla bilgiye ulaşmak için sitemizdeki diğer makaleleri okuyabilir veya direk olarak bizleri arayabilirsiniz.

0212 438 43 99
0850 840 13 66

s